Kosmetyka
- najlepsze
kosmetyki naturalne

 

home       kosmetyki naturalne        
Rodzaje cery i pielęgnacja cery      Cera sucha       Cera tłusta        Cera normalna
Cera mieszana       Cellulitis      Trądzik     Rogowacenie skóry     Przekrwienie twarzy 
 
Piegi       Grzybica    Łuszczyca 

 

GRZYBICA

Grzybica może zaatakować każdą część organizmu i jest dosyć trudna do wyleczenia, gdyż zdarzają się nawroty. Niezależnie od tego, czy grzybek zaatakował wewnętrzną, czy zewnętrzną część organizmu można kurację lekarstwami wesprzeć stosując poniższe zalecenia.

Jeśli chodzi o odżywianie, to w codziennym menu należy uwzględnić groch (na zmianę z ciecierzycą – grochem włoskim), marchew, cebulę, kaszę jaglaną, płatki wszystkich zbóż, kefir i jogurt naturalny.
Podczas gotowania należy stosować dużo ziół przyprawowych, w szczególności: kminek, majeranek i koper włoski, a w nieco mniejszej ilości pieprz, imbir i curry. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych takich, jak słonina, smalec i łój oraz unikać potraw smażonych i przygotowywanych w tak zwanym głębokim tłuszczu. Najlepiej zrezygnować na czas kuracji z jedzenia wszelkich słodyczy, gdyż sprzyjają one rozwijaniu się grzybicy, co znacznie może osłabić skuteczność leczenia. Dodatkowo nie należy pić kawy po turecku, jedynie dopuszczalne jest picie kawy gotowanej i przefiltrowanej. 

Paniom mającym chroniczne problemy z powracającą grzybicą lub stanami zapalnymi pochwy polecam spożywanie profilaktycznie (po wyleczeniu oczywiście) jogurtu domowej roboty wzbogaconego o bakterie pro biotyczne szczególnie korzystne dla flory bakteryjnej pochwy. 
Sama na sobie to wypróbowałam, bo przez 7 lat miałam nawracające stany zapalne pochwy. Lekarz po każdym leczeniu zalecał mi probiotyk QUATRUM zawierający cztery szczepy bakterii szczególnie istotnych dla flory bakteryjnej pochwy. Uznałam, że nieustanne zażywanie tego probiotyku jest trochę kosztowne (około 70 zł miesięcznie), więc zaczęłam rozmnażać te bakterie w jogurcie. Okazało się, że jogurt jest smaczniejszy i lżej strawny niż kupiony w sklepie i jest wzbogacony o dodatkowe bardzo korzystne dla flory jelit i pochwy bakterie, a ponadto kuracja jest bardzo tania, bo jedno opakowanie bakterii, które normalnie wystarcza na 10 dni, można wykorzystywać około 6 miesięcy…
Od czasu jak zaczęłam regularnie jeść taki jogurt, to minęły bezpowrotnie jakiekolwiek problemy z pochwą… a minęło już około 2 lata…

Jogurt naturalny z probiotykiem
Potrzebujemy 1 lub 2 litry mleka (najlepiej w woreczku, nie z kartonu, ewentualnie jeszcze może być w butelce), mały kubeczek jogurtu kupionego w sklepie (dobrze jest spojrzeć na opakowanie i wybrać taki, na którym wyszczególnione są szczepy bakterii, im więcej tym lepiej, średnio jest dwa szczepy, ale niektóre firmy piszą nawet trzy), probiotyk QUATRUM (dostępny w aptece bez recepty) oraz przy kolejnym robieniu jogurtu dobrze jest mieć zostawione około ¼ szklanki swojego ostatniego jogurtu.

Najpierw należy mleko wlać do garnka (najlepiej zrobić to w garnku z grubym dnem lub specjalnym garnku do gotowania mleka) i doprowadzić do wrzenia na bardzo małym ogniu, następnie zdjąć mleko z ognia i przestudzić, aby było letnie lub całkiem chłodne. Po ostudzeniu przelewamy je do garnka, który może być podgrzewany w piekarniku (na przykład bez plastikowych uszu) – świetnie nadaje się do tego garnek emaliowany, następnie dodajemy (ale nie mieszamy!) 1łyżkę jogurtu kupnego na 1 litr mleka przegotowanego (najlepiej jakby był w temperaturze pokojowej), dosłownie odrobinkę bakterii z probiotyku (otwieramy kapsułkę i do mleka wrzucamy malutką porcję) oraz jeśli jogurt robimy kolejny raz to dodajemy porcję naszego ostatniego jogurtu. Przykrywamy garnek pokrywką i na razie zostawiamy. Teraz grzejemy piekarnik maksymalnie do 60 stopni, nie może być za dużo, bo się mleko zwarzy i bakterie zginą, jeśli będzie mniej to najwyżej jogurt będzie się dłużej robił.

Gdy piekarnik będzie odpowiednio nagrzany, to wstawiamy garnek z mlekiem do piekarnika i zamykamy piekarnik. 
Najlepiej nastawić jogurt na noc, bo wtedy jest gotowy na rano. Robi się mniej więcej około 8-10 godzin (zależy jak ilość mleka).
Jeśli rano jeszcze byłby nie gotowy to można go potrzymać dłużej w piekarniku (dodatkowo lekko podgrzanym lub nie) i dojdzie do siebie.

Jeżeli ktoś lubi to można dodać do mleka truskawki i wówczas będzie jogurt owocowy.


Osobom, dla których leczenie konwencjonalne okazało się nieskuteczne, polecam kurację kasza jaglaną polecaną w medycynie chińskiej.
Sama kiedyś miałam infekcję, na którą nie pomogły mi żadne przepisywane antybiotyki i wtedy usłyszałam o tej kuracji, zastosowałam ją i jak ręką odjął…

Kuracja kaszą jaglaną
Kuracja jest bardzo prosta, należy jeść cały dzień tylko kaszę jaglaną gotowaną na wodzie, bez żadnych dodatków (typu masło, przyprawy itp.) w dowolnej ilości, ile ma się ochotę. Dodatkowo do picia najlepiej używać ziół podanych powyżej (pokrzywa, mniszek) oraz dodatkowo na przykład rumianku, lipy, szałwii i innych.

Kuracja taka powinna trwać do ustąpienia objawów choroby, minimum 6 dni, a maksymalnie 12 dni.

Z doświadczenia wiem, że bardzo trudno jest wytrzymać, gdy nigdy się nie jadło kaszy jaglanej, bo jest ona bardzo lekko strawna i szybko jest się głodnym. Ale to tylko kwestia motywacji i spokojnie widząc pozytywne rezultaty można te minimum 6 dni wytrzymać. Jest to bezpieczne i nie ma żadnych skutków ubocznych i można to stosować we wszelkich infekcjach, nawet pomocniczo podczas grypy, szczególnie gdy kobieta jest w ciąży.

Jak przyrządza się tę kaszę?
W celu wzmocnienia efektu leczniczego należy najpierw kaszę uprażyć na suchej patelni do momentu aż zacznie bieleć i pachnieć. Jak już będzie lekko kremowa i pachnąca należy zalać ją wrzątkiem (średnio daje się dwa razy więcej wody niż jest kaszy, jak się da trochę mniej to potem zawsze można dodać w trakcie gotowania) i gotować na małym ogniu aż będzie miękka.
I to wszystko. Jemy ile chcemy i kiedy chcemy, bo kasza ta jest tak lekkostrawna, ze można ją podawać osobom obłożnie chorymi maluchom.



Jeśli chodzi o terapię ziołami to co drugi dzień należy wypijać mocną herbatę z pokrzywy (2 łyżki suszonego ziela zalać 0,5 litra wrzącej wody i zaparzyć pod przekryciem przez 15-20 minut, następnie odcedzić i pić stopniowo małymi łykami). Dodatkowo 2-3 razy w tygodniu należy pić wywar z mniszka lekarskiego (łyżkę kwiatów lub korzeni mniszka należy zalać 0,5 litra letniej wody, następnie doprowadzić do wrzenia i gotować 20 minut na małym ogniu. Potem pozostawić do przestygnięcia, odcedzić i wypić małymi porcjami).

Aromaterapia
zalecane jest codzienne wdychanie zapachu naturalnego olejku z drzewa herbacianego. 
W tym celu możemy posłużyć się np. kominkiem zapachowym, do którego nalewamy wody i kilka kropel dobrej jakości naturalnego olejku z drzewa herbacianego. 

Okłady
Jeśli grzybica występuje na zewnątrz ciała, to można stosować codziennie okłady z cebuli: dwie duże cebule należy grubo pokroić i rozgotować w małej ilości wody. Uzyskaną w ten sposób papkę należy nanieść na miejsca objęte grzybicą, można przyłożyć gazę na cebulę i zawinąć bandażem elastycznym. Po 30 minutach należy zmyć cebulę i powtórzyć zabieg na następny dzień.


Dodatkowo można stosować kąpiele z marchwią: dwie duże marchwie należy zetrzeć na drobnej tarce i wymieszać dokładnie z 25 dag drobno pokruszonych drożdży. Następnie uzyskaną w ten sposób papkę należy dodać do kąpieli.



Free Web Hosting