Kosmetyka
- najlepsze
kosmetyki naturalne

 

home       kosmetyki naturalne        
Rodzaje cery i pielęgnacja cery      Cera sucha       Cera tłusta        Cera normalna
Cera mieszana       Cellulitis      Trądzik     Rogowacenie skóry     Przekrwienie twarzy 
 
Piegi       Grzybica    Łuszczyca 

 
Cera tłusta, pielęgnacja cery tłustej - maseczki, kąpiele, tonikiCera tłusta

Cera tłusta charakteryzuje się dużymi rozszerzonymi porami i bardzo często widoczne są w nich ciemne zaskórniki (wągry). Cera ta ma silny połysk spowodowany nadmiernym wydzielaniem się łoju. 

Z tego też powodu przy cerze tłustej zaleca się myć rano i wieczorem całe ciało mydłem wysuszającym. Zwykle cerę tłustą mają osoby jedzące duże ilości nabiału, słodyczy i tłustego mięsa, jednakże nie jest to regułą. Jeśli w diecie mamy zbyt dużo nabiału, a szczególnie serów pleśniowych i żółtych, to dobrze by było je ograniczyć. 

Podobnie jest z dużymi ilościami tłustego mięsa i masła, aby poprawić stan skóry dobrze jest je ograniczyć, podobnie jak wpłynie to korzystnie na ogólny stan naszego zdrowia. Ze słodyczy kupnych dobrze jest w ogóle zrezygnować, natomiast domowej roboty ograniczyć do minimum. W zamian za to dobrze jest wprowadzić do diety więcej warzyw, owoców, fasole, kasze, płatki zbożowe, suszone owoce i kiełki nasion. 


Dobrze jest unikać wieprzowiny i baraniny, a zamiast nich jeść chude ryby i owoce morza oraz od czasu do czasu podroby, na przykład wątróbkę cielęcą.
Korzystnym czynnikiem jest również picie zielonej herbaty oraz ziół, na przykład pokrzywa, dziurawiec, mięta. Przy piciu dziurawca należy pamiętać, aby nie pić go w słoneczne dni, gdyż przebywając na słońcu mogą pojawić się różne odbarwienia skóry.
Natomiast zielona herbata jest bezpieczna i można ją pić również z dużą korzyścią dla zdrowia, gdyż reguluje przemianę materii oraz często polecana jest w profilaktyce antynowotworowej. 


Cera tłusta, pielęgnacja cery tłustej: maseczki


W pielęgnacji cery tłustej polecane są również maseczki i odpowiednie dla tej cery kosmetyki.
Polecamy kilka maseczek, które należy stosować wymiennie do pielęgnacji i upiększania cery tłustej.


Pielęgnacja cery tłustej
Maseczka z mleka
2 szklanki mleka krowiego lub koziego doprowadzić do wrzenia i gotować na bardzo małym ogniu, najlepiej w garnku z grubym dnem lub specjalnym do gotowania mleka tak, aby odparowało. Przez cały czas gotowania mleka należy je mieszać, aby się nie przypaliło. Gdy woda odparuje i na dnie zostanie białko, należy dodać do niego 3 łyżeczki esencji z zielonej herbaty, dokładnie wymieszać, wyjąć papkę na miseczkę do ostudzenia i gdy papka będzie już całkiem wystygnięta należy nałożyć ją na twarz i po 30 minutach zmyć ciepłą wodą.
UWAGA. Maseczkę tę można również przygotować z mleka w proszku. W tym celu należy dwie łyżeczki mleka w proszku wymieszać z kilkoma łyżeczkami esencji z zielonej herbaty tak, aby powstała papka i taka maseczka ma właściwości zbliżone do podanej powyżej maseczki z odparowanego mleka.

Pielęgnacja cery tłustej
Maseczka z jogurtu
Pół filiżanki gęstego jogurtu naturalnego nałożyć na twarz i trzymać na twarzy do wyschnięcia jogurtu. Następnie należy zmyć twarz chłodnym mlekiem, a później zimną wodą.

Pielęgnacja cery tłustej
Maseczka z ogórka
Jeden średni ogórek należy zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i dodać do niego 2dag rozgniecionego serka tofu oraz 2 dag drożdży piwnych lub drożdży piekarskich. Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz. Po 20 minutach należy zmyć maseczkę ciepłą wodą.

Pielęgnacja cery tłustej
Maseczka z owocu papai 
Jeden duży owoc papai należy obrać ze skórki i rozgnieść lub zmiksować, dodać do tego 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego i dokładnie wymieszać. Następnie należy nałożyć na twarz i po 20 minutach zmyć letnią wodą.

Pielęgnacja cery tłustej
Maseczka z jabłka
Jedno duże jabłko należy obrać ze skórki i utrzeć na tarce o drobnych oczkach, a następnie dodać do niego 1 łyżkę płynnego miodu naturalnego i 5 kropli naturalnego olejku lawendowego. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć maseczkę na twarz i szyję, a po 20 minutach zmyć letnią wodą.

Pielęgnacja cery tłustej
Maseczka z białka 
Jedno surowe białko jajka kurzego należy ubić z 1 łyżką płynnego miodu naturalnego, po czym należy dodać kilka kropli naturalnego olejku pomarańczowego. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz, a po 20 minutach zmyć zimną wodą.


Cera tłusta, pielęgnacja cery tłustej: kąpiele


Dodatkowo przy pielęgnacji skóry tłustej zaleca się robienie specjalnych kąpieli odżywiających i regenerujących całe ciało - raz lub dwa razy w tygodniu.
Polecamy kilka kąpieli łatwych do przygotowania w warunkach domowych.

Pielęgnacja cery tłustej
Kąpiel owsiana
Jedną dużą filiżankę mąki owsianej (można zmielić płatki owsiane na mąkę w młynku elektrycznym) wsypać do lnianego woreczka, następnie woreczek ten mocno zawiązać, aby mąka się nie wysypała, umieścić ten woreczek w wannie i nalać wody do wanny. Po 10 minutach należy woreczek wyjąć z wody, dokładnie wycisnąć do wody w wannie, a następnie dodać przed samą kąpielą do wody w wannie 15 kropli naturalnego olejku drzewa herbacianego. 

Najlepiej aby kąpiel taka trwała minimum około 30 minut oraz zaleca się podczas takiej kąpieli masować delikatnie całe ciało, aby składniki odżywcze łatwiej wniknęły przez skórę w głąb ciała. 

Pielęgnacja cery tłustej
Kąpiel szałwiowa
2 czubate łyżki suszonych i rozdrobnionych liści szałwii należy zalać wrzątkiem i zaparzyć pod przykryciem przez około 20 minut. Następnie napar należy odcedzić i wlać do wanny z wodą. Ponadto należy dodać do wody 15 kropli naturalnego olejku z geranium i wymieszać wodę, aby wszystkie składniki się równomiernie rozeszły.

Najlepiej aby kąpiel taka trwała minimum około 30 minut oraz zaleca się podczas takiej kąpieli masować delikatnie całe ciało, aby składniki odżywcze łatwiej wniknęły przez skórę w głąb ciała. 
UWAGA. Kąpieli z szałwią nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Pielęgnacja cery tłustej
Kąpiel miętowa
3 czubate łyżki suszonej mięty należy włożyć do lnianego woreczka. Następnie woreczek należy mocno zawiązać, położyć w wannie i nalać do wanny kilka litrów gorącej wody. Po 10 minutach woreczek należy wyjąć z wody, dokładnie wycisnąć i dodać do wody w wannie 15 kropli naturalnego olejku różanego. Następnie należy uzupełnić wodę w wannie do pożądanej wysokości i wymieszać ją, aby wszystkie składniki rozeszły się równomiernie. 

Najlepiej aby kąpiel taka trwała minimum około 30 minut oraz zaleca się podczas takiej kąpieli masować delikatnie całe ciało, aby składniki odżywcze łatwiej wniknęły przez skórę w głąb ciała. 

UWAGA. Kąpiel z miętą ma działanie silnie pobudzające, więc dobrze jest z niej skorzystać w chwilach znużenia i gdy chcemy się pobudzić, natomiast gdy jesteśmy zdenerwowani lub rozdrażnieni nie należy z niej korzystać (uspokajające działanie ma lawenda).


Cera tłusta, pielęgnacja cery tłustej: toniki

Przy bardzo tłustej skórze zaleca się przemywanie całego ciała 2 razy w tygodniu podanym poniżej tonikiem.

Tonik z kwiatów lipy lub nagietka
3 łyżki suszonych i rozdrobnionych kwiatów lipy lub nagietka należy zalać wrzątkiem i zaparzyć pod przykryciem przez 15 minut. Następnie należy napar przecedzić, wystudzić i dodać do niego 1 łyżkę spirytusu. Należy dokładnie wymieszać składniki i tak przyrządzonym tonikiem należy przecierać skórę na całym ciele, a następnie dobrze jest wziąć prysznic – w lecie chłodny a w zimie letni – i wykonać energiczny masaż całego ciała.
Free Web Hosting