Kosmetyka
- najlepsze
kosmetyki naturalne

 

home       kosmetyki naturalne        
Rodzaje cery i pielęgnacja cery      Cera sucha       Cera tłusta        Cera normalna
Cera mieszana       Cellulitis      Trądzik     Rogowacenie skóry     Przekrwienie twarzy 
 
Piegi       Grzybica    Łuszczyca 

 


Rodzaje cery

W artykule tym i kolejnym omówimy cztery rodzaje cery (cerę suchą, tłustą, mieszaną i normalną). Te cztery rodzaje cery występują na twarzy, ponieważ cerą nazywamy skórę na ludzkiej twarzy.

Owe cztery rodzaje cery (tj. cera sucha, tłusta, mieszana i normalna) mają zupełnie odmienne właściwości i wymagają odmiennych sposobów ich pielęgnacji – o czym poniżej. 
Osoby, które nie wiedzą jaki mają rodzaj cery mogą się o tym przekonać wykonując następujący test: 
wieczorem należy umyć twarz zwykłym mydłem i położyć się spać bez stosowania jakichkolwiek kosmetyków. Jeśli zaraz po umyciu twarzy czujemy, że skóra na twarzy jest „ściągnięta” to od razu wiadomo, że przynajmniej częściowo jeśli nie w całości jest to cera sucha. Rano tuż po obudzeniu, jeszcze przed umyciem twarzy należy przyłożyć do twarzy serwetkę, przycisnąć ją, a następnie obejrzeć pod światło. Jeśli na serwetce nie będzie obecnych plam tłuszczu, to znaczy że cera jest sucha. Jeśli serwetka będzie zatłuszczona nieregularnie, to oznacza to cerę mieszaną i należy zapamiętać, które obszary na twarzy mają skłonność do przetłuszczania się. Jeśli serwetka cała jest tłusta, to oznacza, że mamy cerę tłustą. Natomiast, gdy na serwetce są drobniutkie równomiernie rozmieszczone punkciki to oznacza, że cera jest normalna.


Jak powiedzieliśmy powyżej, każdy rodzaj cery ma inne właściwości i wymaga odmiennej pielęgnacji i dobrania odpowiednich kosmetyków. Warto pamiętać, że skórę możemy pielęgnować zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pielęgnacja zewnętrzna to na przykład używanie kosmetyków, wykonywanie różnych zabiegów kosmetycznych takich jak kąpiele, masaże, nakładanie maseczki, różne okłady, natomiast pielęgnacja wewnętrzna obejmuje prawidłowe odżywianie.

Każdy rodzaj cery wymaga regularnego oczyszczania, dlatego poza myciem zaleca się jeszcze wykonywanie raz lub dwa razy w tygodniu peelingu w celu usunięcia martwego naskórka. W sprzedaży jest bardzo dużo różnego rodzaju peelingów, ale najlepiej używać tych najbardziej naturalnych.

Osobom, które lubią przygotowywać własnoręcznie proste kosmetyki, mogę zaproponować następujący zabieg oczyszczania twarzy, który można zastosować do każdego rodzaju cery: najpierw należy dokładnie umyć i zdezynfekować twarz na przykład wodą utlenioną lub naparem z ziół: kwiat nagietka, ziele rumianku oraz ziele dziurawca. Następnie należy przygotować peeling wsypując do miseczki dwie czubate łyżki otrąb pszennych lub siemienia lnianego (gdy mamy cerę suchą lub cerę normalną) lub dwie łyżki wiórków kokosowych lub zmielonych migdałów (gdy mamy cerę tłustą lub cerę mieszaną). Następnie zalewamy je niewielką ilością przegotowanego, letniego mleka tak, aby powstała papka, którą możemy wziąć do ręki i nałożyć na twarz. Gdy dajemy wiórki kokosowe, to można albo je zmielić gdy są bardzo grube (ale nie za bardzo drobno) w młynku do kawy, albo zalać dobrze ciepłym mlekiem, aby trochę zmiękły. Czekamy kilka minut aż otręby, siemię, wiórki lub migdały napęcznieją i nakładamy niewielką ilość takiego peelingu na twarz, a następnie wcieramy delikatnie w czoło, policzki i nos, omijając okolice oczu. Podczas tego zabiegu ważne jest pamiętanie o wykonywaniu kolistych ruchów. Po kilku minutach takiego masażu należy umyć twarz.
Osoby, które nie mają skóry zbyt suchej, szczególnie można polecić kąpiel z dodatkiem soli morskiej, która pobudza przemianę materii i działa relaksująco. Zaleca się ją wykonywać raz lub dwa razy w miesiącu.
Natomiast dla każdego rodzaju cery można polecić kąpiel z dodatkiem naparu z suszonych kwiatów malwy, która ma działanie łagodzące, szczególnie wskazana przy różnego rodzaju podrażnieniach skóry.

 


Free Web Hosting