Kosmetyka
- najlepsze
kosmetyki naturalne

 

home       kosmetyki naturalne        
Rodzaje cery i pielęgnacja cery      Cera sucha       Cera tłusta        Cera normalna
Cera mieszana       Cellulitis      Trądzik     Rogowacenie skóry     Przekrwienie twarzy 
 
Piegi       Grzybica    Łuszczyca 

 
Trądzik - czym jest, i jak zwalczać uporczywy trądzik

Czym jest trądzik

Trądzik to schorzenie skóry występujące głównie na twarzy, ale także (jak w przypadku trądziku młodzieńczego) na innych partiach ciała (np. ramiona, plecy, czy klatka piersiowa). Zewnętrznym objawem trądziku  są zaskórniki i grudki, popularnie nazywane pryszczami. 
Na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych tworzą się zaskórniki (pod wpływem zatkaniu ujścia gruczołów łojowych), które następnie zazwyczaj przechodzą w stan zapalny - pod wpływem nadmiernego rozmnażania się bakterii. Powstają wówczas bolesne grudki. Ich bolesność i zaczerwienienie wynika ze stanu zapalnego gruczołu łojowego.


Trądzik młodzieńczy - leczenie zewnętrzne

Trądzik młodzieńczy leczy się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie (poprzez leki doustne: antybiotyki, retinoidy, hormony, czy pochodne witaminy A). Mniej inwazyjne, i wykazujące mniej efektów ubocznych, wydaje się stosowanie środków miejscowych zewnętrznych. 

Zewnętrznie na trądzik młodzieńczy stosuje się m.in.: kwas salicylowy (np. spirytus salicylowy), kwas azelainowy , kwasy AHA (np. kwas mlekowy, kwas glikolowy), preparaty przeciwbakteryjne (np.  nadtlenek benzoilu), antybiotyki stosowane zewnętrznie i miejscowo (np. w maściach: chloramfenikol, erytromycyna, klindamycyna). 
Często bardzo pomocne okazuje się stosowanie leczniczego naświetlania lampami.
Trądzik - rodzaje

Oprócz trądziku młodzieńczego wyróżniamy jeszcze trądzik różowaty, trądzik niemowlęcy i trądzik chlorowy. 
Niekiedy mówi się także o
trądziku słonecznym  (zobacz więcej...>> ).
Trądzik chlorowy spowodowany jest kontaktem z dioksynami (toksyczne substancje stosowane m.in. przy produkcji pestycydów). Trądzik niemowlęcy pojawia się niekiedy w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia; nie jest bolesny i ustępuje samoistnie. Zaleca się stosowanie w tym przypadku kosmetycznych preparatów nawilżających. 

Trądzik różowaty występuje u osób dorosłych i jest inna jednostka chorobowa niż trądzik młodzieńczy. Związany jest zarówno z zaburzeniami łojotokowymi, jak i z zaburzeniami naczyniowymi (rumienie). 
Wymaga długotrwałego leczenia.Trądzik młodzieńczy - domowe metody terapii

Problem z trądzikiem zwykle występuje w wieku dojrzewania i spowodowany jest przemianami hormonalnymi. Poza tym trądzik może występować w dorosłym wieku lub utrzymywać się od wieku dojrzewania do dorosłego wieku i wówczas trądzik spowodowany jest zwykle złym wydzielaniem żółci lub zaburzeniami trawiennymi wynikającymi z niewłaściwego odżywiania.

Zaleca się wprowadzić do diety pieczywo z pełnej mąki, kasze, płatki zbożowe, kiełki zbóż i nasion, warzywa i owoce (szczególnie te, które mają żółtą i pomarańczową skórkę), fasole, soczewicę, suszone owoce (szczególnie figi) oraz orzechy włoskie.

Dodatkowo warto co drugi dzień sok z marchwi oraz 1 łyżeczkę drożdży piekarskich sparzonych wrzącym mlekiem.

Przy trądziku zaleca się rezygnację z wieprzowiny na rzecz drobiu i ryb, jak również ograniczenie spożycia ostrych przypraw takich, jak pieprz, imbir, ostra papryka, curry. Korzystne jest unikanie octu spirytusowego i produkowanych na jego bazie przypraw takich, jak musztarda, ketchup, grzyby na occie, ogórki konserwowe i inne.


Ponadto nie należy jeść produktów konserwowanych chemicznie oraz wykluczyć z diety tłuste i smażone potrawy.
Dużym wsparciem dla osób z cerą trądzikową są spacery wśród drzew iglastych oraz dębów i brzóz, ponieważ bioenergia tych drzew łagodzi stany zapalne skóry i wzmacnia układ pokarmowy.


Dodatkowo przy trądziku zaleca się stosowanie zewnętrzne specjalnych kosmetyków i maseczek na twarz wspierających oczyszczanie skóry i regenerowanie jej.Trądzik młodzieńczy - maseczki

Polecamy dwie maseczki dla cery trądzikowej, które należy stosować wymiennie.

Maseczka z cebuli
Jedną dużą cebulę należy pokroić i rozgotować w niewielkiej ilości wody, a następnie przestudzić. Potem dodać do niej 10 kropli naturalnego olejku z rumianku rzymskiego lub olejku lawendowego, dokładnie wymieszać i nałożyć na miejsca objęte trądzikiem. Po 30 minutach należy maseczkę zmyć letnia wodą. Zabieg ten zaleca się stosować 3 razy w tygodniu.


Maseczka z drożdżami
Jedną łyżeczkę świeżych drożdży piekarskich należy zmieszać z 1 łyżeczką świeżego twarogu i 1 łyżeczka zmielonego kwiatu nagietka. Następnie należy dodać jeszcze 1 łyżeczkę zmielonego korzenia łopianu (w młynku do kawy) i pół łyżeczki naturalnego płynnego miodu. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na miejsca objęte trądzikiem. Po 15 minutach należy maseczkę spłukać ciepłą wodą i przetrzeć twarz kawałkiem świeżego aloesu. 
Zabieg ten zaleca się stosować dwa razy w tygodniu.


Free Web Hosting