Kosmetyka
- najlepsze
kosmetyki naturalne

 

home       kosmetyki naturalne        
Rodzaje cery i pielęgnacja cery      Cera sucha       Cera tłusta        Cera normalna
Cera mieszana       Cellulitis      Trądzik     Rogowacenie skóry     Przekrwienie twarzy 
 
Piegi       Grzybica    Łuszczyca 


Odchudzanie i modelowanie sylwetki
Cellulitis i rozstępy
Odmładzanie i lifting
Extra diety
Otyłość


Przyczyny otyłości

Współczesna medycyna zachodnia twierdzi, że otyłość jest najczęściej spowodowana objadaniem się. Jednak nie jest to do końca prawdą, ponieważ są osoby, które pomimo tego, że dużo jedzą mają nienaganne figury, a są i takie osoby, które pomimo tego, że niewiele jedzą mają problemy z otyłością.

Na pytanie dlaczego tak się dzieje, zachodni lekarze i dietetycy odpowiadają, że winę za to ponoszą geny, hormony i inne czynniki wpływające na przemianę materii. 
Jednak pomimo wielu badań, nie potrafią wyjaśnić przyczyn otyłości i nie wiedzą jak skutecznie ją leczyć.
To właśnie dlatego wszystkie „diety-cud” nie zdają egzaminu, a osoby, które je stosowały prędzej, czy później wracają do starej wagi, a raczej – nadwagi.


Otyłość a medycyna chińska

Medycyna chińska jako jedyna chyba gałąź wiedzy medycznej jasno i prosto tłumaczy przyczyny otyłości i daje skuteczny sposób na uzyskanie szczupłej sylwetki. Wszyscy, którzy zastosują się do zaleceń chińskich lekarzy naturalistów, stracą zbędne kilogramy i po kuracji (niestety dosyć długiej) będą mogli jeść niemal wszystko, a ich figura do końca życia pozostanie nienaganna.
UWAGA. Oczywiście trzeba się stosować do pewnych zasad, to nie jest tak, że po uzyskaniu zgrabnej sylwetki wracamy do starych nawyków żywieniowych, bo efekt będzie taki jak sprzed kuracji, ale faktycznie można jeść sporadycznie różne rzeczy, np. słodycze, czy jakieś tłuste potrawy, bez obawy o przytycie.


Otyłość, którą medycyna chińska uważa za ciężką i niebezpieczną chorobę, spowodowana jest długotrwałym (zwykle wieloletnim) wychłodzeniem organizmu powstałym poprzez stosowanie niewłaściwej diety lub na przykład przyjmowanie lekarstw hormonalnych oraz nieodpowiednim, zbyt lekkim, ubieraniem się w czasie chłodów.

Według medycyny chińskiej otyłość – zawsze rozpoczyna się w prawej nerce, ponieważ nerki poza oczyszczaniem krwi, utrzymują organizm w równowadze energetycznej: prawa nerka ogrzewa, lewa – ochładza i odświeża.

Jeśli w codziennym pożywieniu dominują pokarmy wychładzające, na przykład surowe warzywa, słodycze, przetwory mleczne, grzyby, syropy naturalne, cukier, słodkie wino, mąka oczyszczona, ryż polerowany, tłuszcze roślinne, świeże owoce, syntetyczne środki spożywcze (konserwanty, barwniki) oraz leki syntetyczne (szczególnie leki hormonalne) – to organizm staje się coraz bardziej wyziębiony.


W celu utrzymania równowagi energetycznej prawa nerka musi pracować ponad swoje siły i wciąż dostarczać ciału energii ogrzewającej. Po kilku latach wytężonej pracy nerka ta zaczyna słabnąć i w końcu nie jest w stanie ogrzać ciała, wówczas w ciele pojawia się nierównowaga energetyczna (za dużo energii jin, a za mało jang). Z każdym rokiem organizm staje się coraz bardziej chłodny i mniej wydolny.

Pozbawiona energii jang prawa nerka nie ogrzewa wystarczająco organizmu, a tym samym żołądka. Natomiast żołądek pozbawiony wystarczającej porcji energii nie jest w stanie strawić całego dostarczanego mu pokarmu. Nie strawione resztki pokarmu zalegają w układzie pokarmowym i tworzy się z nich śluz, który gromadzi się przez wiele lat w organizmie. Część tego śluzu twardnieje i gromadzi się w różnych miejscach w organizmie, na przykład w nerkach i woreczku żółciowym, tworząc kamienie, a w naczyniach krwionośnych tworząc złogi, będące przyczyną miażdżycy. W innych częściach ciała może powodować ropnie, opuchliznę, zatory i inne jeszcze niebezpieczne choroby.


Śluz, który nie zdąży stwardnieć powoli opada w dół i gromadzi się w dolnej części ciała tworząc złogi powodujące otyłość – to właśnie dlatego organizm przeważnie zaczyna tyć biodrach, udach i na brzuchu. 

Jeśli śluzu jest bardzo dużo, zaczyna się gromadzić także w wyższych partiach ciał, na przykład w piersiach, na karku i szyi.Leczenie otyłości - prosty przepis na schudnięcie

Leczenie otyłości nie jest zbyt skomplikowane, ani trudne. Można je wesprzeć piciem naparu z ziół, jednak z tym zastrzeżeniem, że jeśli robimy to samodzielnie, to dobrze jest zmieniać zioła, które pijemy, aby zbyt długo nie pić tego samego zioła lub tych samych ziół lub też uzyskać poradę na temat najlepszego dla nas zestawu ziół u lekarza medycyny chińskiej.

Kuracja na otyłość trwa zwykle kilka do kilkunastu miesięcy, w zależności od stopnia i rodzaju otyłości jak również od stopnia przestrzegania poniższych zasad odnośnie diety.

Osobiście stosując się do poniższych zasad oraz pijąc zioła przepisane przez lekarza medycyny chińskiej schudłam w trzy miesiące około 20 kg – jedząc do woli to co było zalecane i nie głodząc się.
To jest dużo i nie każdy musi w tak krótkim czasie tyle schudnąć – to sprawa indywidualna, ale najważniejsze jest to, że od czasu schudnięcia minęło już 14 lat i od tej pory nie mam żadnych problemów z otyłością. Stosuję się do poniższych zasad i nawet jeśli czasem zjem jakieś słodycze, lody, czy też inne nie sprzyjające pożywienie, to organizm jest w stanie sobie z tym poradzić, bo na co dzień dieta jest wspierająca i korzystna dla organizmu.
Podczas tej kuracji na otyłość wytwarzamy nowe nawyki żywieniowe, do których organizm się przyzwyczaja i potem nie ma problemów ze stosowaniem poniższych zasad, bo organizm się do nich zdążył już przyzwyczaić i są dla niego naturalne.

1) Aby pozbyć się otyłości należy w większości spożywać produkty mające energię ocieplającą i rozgrzewającą i ewentualnie neutralną takie, jak: kasze, płatki zbożowe (gotowane na wodzie, albo zalane małą ilością wrzątku), razowe pieczywo i wyroby z pełnej mąki (w niewielkich ilościach), ryż pełny, warzywa i owoce: gotowane, duszone, pieczone lub suszone, bób, groch, z mięs: kura, bażant, wołowina, koza, gęś, z ryb: węgorz, łosoś, karp oprócz tego krewetki, oliwa z oliwek, cebula, czosnek, pory, wino czerwone, z przypraw: cynamon, ostra papryka, imbir, liść laurowy, tymianek, majeranek, szałwia, lubczyk, rozmaryn, goździki, szafran.

2) W celu uwolnienia się od otyłości należy podczas kuracji całkowicie wykluczyć (a po zakończeniu jej – raczej unikać) spożywania słodyczy, szczególnie kupowanych w sklepie, lodów, zimnych napojów (nawet w lecie), nadmiernej ilości soli, pokarmów konserwowanych chemicznie, sztucznie barwionych itp. Wtargniecie zimnych napojów do żołądka paraliżuje go i proces trawienia zostaje zahamowany. Dlatego bardzo ważne jest aby pić wyłącznie ciepłe napoje, nawet w lecie.

3) Podczas kuracji na otyłość należy unikać (lub jeść bardzo rzadko i w niewielkiej ilości) produktów wychładzających organizm takich, jak: surowe owoce i warzywa, czarna herbata, zielona herbata, mięta, melisa, cukier: biały i brązowy, biały ser, jogurt, kwaśne mleko, śmietana, ponieważ do strawienia tych pokarmów żołądek najpierw potrzebuje się ogrzać, a jeśli nie ma wystarczającej ilości energii (a u osób otyłych nie ma), to potrawy te nie zostają w całości strawione.

4) Podczas kuracji na otyłość w zależności od pory roku można ewentualnie w lecie zjeść trochę sezonowych owoców lub surówek, ale nie za dużo, później po kuracji, będzie można jeść ich trochę więcej.
5) Bardzo ważne jest, aby spożywać codziennie 2-3 posiłki gotowane, gdyż proces trawienia musi odbywać się w odpowiedniej temperaturze. Dlatego też ważne jest, aby potrawa była nie tylko gotowana, ale też ciepła, ponieważ ciepłe potrawy są trawione szybko, sprawnie i w całości. W miesiącach chłodnych, czyli późną jesienią, zimą i wczesną wiosną należy jeść wszystkie posiłki gotowane, także owoce, które należy jeść gotowane, duszone, pieczone lub suszone. Jest tak dlatego, że wszystkie osoby z problemem otyłości mają wychłodzony żołądek, który nie potrafi strawić całego pokarmu, a z niestrawionych resztek tworzy się śluz, więc trzeba żołądek wciąż ogrzewać.

6) Można zmienić naturę owoców i warzyw na ocieplającą poprzez gotowanie ich (duszenie lub pieczenie) - około 30-40 minut (owoce), około 1 h warzywa – oraz dodanie przypraw rozgrzewających lub ocieplających.

7) Ponadto należy jeść bardzo wolno, dokładnie przeżuwając każdy kęs i mieszając go ze śliną, która ma właściwości rozgrzewające. Dokładnie rozdrobniony pokarm jest natychmiast trawiony, natomiast połknięte duże kęsy są trawione w 7-80 procentach.

8) Podczas kuracji na otyłość – jak również później – należy jeść potrawy jak najmniej skomplikowane, to znaczy proste, składające się na przykład z kaszy i warzyw gotowanych, albo ziemniaków z gulaszem warzywnym, zupy na wywarze z warzyw z ryżem lub duszona ryba z marchewką itp. Obiad najlepiej żeby się składał tylko z jednego dania. Jeśli codziennie będzie się jadło inne potrawy to z pewnością organizm otrzyma wszystkie składniki potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania. 

9) Ponadto podczas leczenia otyłości (jak również i później) ważne jest aby jak najwięcej posiłków przygotowywać w domu, gdyż posiłki z barów i restauracji często zawierają dużo konserwantów rujnujących żołądek i są podgrzewane w kuchenkach mikrofalowych, które zmieniają energię potraw w kierunku wychładzającym do tego stopnia, że stają się one niebezpieczne dla człowieka i po kilku latach jedzenia potraw przyrządzanych w takich kuchenkach, organizm może stracić swą naturalna odporność.

10) Podczas kuracji na otyłość - jak również później - nie należy się przejadać, ani też nadmiernie głodzić. Dużo bardziej korzystne jest jedzenie częściej, mniej obfitych posiłków i tylko wtedy, gdy odczuwamy głód, a nie dlatego, że akurat jest pora posiłku.

11) Proces leczenia otyłości można przyspieszyć poprzez dodatkowe picie ziół regulujących przemianę materii, najlepiej aby je dobrał indywidualnie lekarz medycyny chińskiej.

12) W czasie chłodów należy odpowiednio ciepło się ubierać i nie dopuścić do wychłodzenia organizmu. Najważniejsze, by chronić okolice nerek i nosić długie ciepłe płaszcze, sięgające do kolan, a z krótkich kurtek zrezygnować zupełnie. Podczas mrozów dobrze jest jeszcze dodatkowo nosić na wysokości nerek pas ocieplający z wielbłądziej wełny.

Leczenie otyłości zajmuje wiele czasu i trudno przewidzieć, kiedy będą widoczne pierwsze efekty, ponieważ otyłość jest sprawą indywidualną i zależy od ilości nagromadzonego w organizmie śluzu. Niektórzy zaczną szczupleć już po 3-4 miesiącach (jak ja), inni nawet po roku dojdą do swojej prawidłowej wagi. Nie należy jednak się zrażać, tylko cierpliwie stosować podane rady na co dzień. Efekty prędzej czy później przyjdą na pewno.

Po zrzuceniu pierwszych kilku lub kilkunastu kilogramów nie wolno wracać do starych nawyków żywieniowych, tylko ewentualnie nieco korygować dietę, to znaczy można jeść trochę więcej surowych owoców lub warzyw, czyli potraw o naturze orzeźwiającej.
UWAGA. Sposób odżywiania należy zmienić natychmiast, dosłownie z dnia na dzień, pamiętając stare chińskie przysłowie: „Małymi krokami nie przeskoczy się przepaści”.Proces odchudzania może być wspierany poprzez odpowiednie zabiegi kosmetyczne, takie jak kąpiele, wcieranie w ciało odpowiednich balsamów wyszczuplających i modelujących sylwetkę, aby skóra była elastyczna i jędrna i nie zwisała po zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Mądrość chińska:
„uzdrowienie zawsze łączy się z cierpieniem. Ci, który tego nie akceptują, są podobni do opowiadających się za postępem, ale pod warunkiem, że nie trzeba będzie wprowadzać żadnych zmian..”

Inna bardziej współczesna:
„jeśli chcesz zmienić coś w swoim życiu, to musisz coś zmienić w swoim życiu…”

 


Free Web Hosting